Poslanica Ženskega foruma SD ob 8. marcu – Mendarodnemu dnevu žensk
»Nikoli ne bomo pristale na poskuse, ki so pogosti zlasti ob krizah, da je enakost spolov mogoče odložiti za »kasneje« in celo to »kasneje« odložiti.«
7. marec 2025
Mednarodni dan žensk, 8. marec, socialne demokratke in socialni demokrati vsako leto prav posebej obeležimo. Simbol – rdeči nagelj – izkoristimo tudi za to, da z ljudmi govorimo o pomembnosti enakosti spolov.
Socialdemokratsko gibanje je z drugimi naprednimi silami resda izborilo volilno pravico žensk, enakost žensk pred zakoni, svobodno odločanje o rojstvu otrok in izboljšanje položaja in možnosti žensk. Pa vendar, žal, tudi letošnji mednarodni dan žensk ostaja opomin na nepreseženo neenakost med spoloma.
Vsak dan beremo o vse hujših zaostrovanjih konfliktov na različnih delih sveta, od Bližnjega vzhoda, do Haitija, Sudana, Myanmara, Sahela, Ukrajine, Afganistana, in najvišjo ceno konfliktov plačajo dekleta in ženske – v vojnah se potepta vse pridobitve na področju enakosti spolov.
Številni dosežki Ženskega foruma Socialnih demokratov so v Sloveniji posledica dejstva, da smo socialne demokratke vedno znale oblikovati zavezništva in graditi koalicije. Kot prva organizirana ženska politična organizacija v demokratični Sloveniji se zavedamo, da nobeden od naših uspehov ni samo naš, ampak je plod organizirane in povezane ženske akcije v vrsti različnih političnih strank ter naše sposobnosti prisluhniti civilni družbi ter stroki.
Tako kot je bila izbojevana volilna pravica žensk, pravica do izobrazbe, izbire poklica, pravica do svobodne izbire partnerja, partnerke, do svobodnega in samostojnega odločanja o življenjskih opredelitvah in odločitvah, tako je treba izbojevati tudi druge pravice, ki jih razumemo kot integralen del univerzalnih, nedeljivih človekovih pravic. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da priborjene pravice niso samoumevne, da se je (žal) treba vedno znova boriti tudi za njihov obstanek, kar se je nenazadnje izkazalo ob nedavni noveli zakona o lekarniški dejavnosti, s poskusom omejitve dostopa do kontracepcije ali jutranje tabletke zaradi ugovora vesti.
Nikoli ne bomo pristale na poskuse, ki so pogosti zlasti ob krizah, da je enakost spolov mogoče odložiti za »kasneje« in celo to »kasneje« odložiti.
V preteklem obdobju smo Socialni demokrati skupaj s koalicijskimi partnerji v vladi naredili številne pomembne ukrepe in tudi v letu do novih volitev nam je dana priložnost, da nadaljujemo s svojim delom.
Enakost spolov pri odločanju je na zastavi SD od 1990. Ženski forum je soustanovil koalicijo, ki je dosegla družbeni konsenz o spolnih kvotah pri volitvah. Želimo si korak naprej: uravnoteženo zastopanost žensk v vseh organih družbenega odločanja ter nadzora v gospodarstvu, politiki, družbenem življenju.
Novela Zakona o gospodarskih družbah, ki jo je konec leta na predlog vlade potrdil državni zbor spodbuja določene gospodarske subjekte, da si prizadevajo zagotoviti uravnoteženo zastopanost spolov v organih vodenja in nadzora in da se tako pospeši napredek na področju enakosti spolov. Na predlog Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport je bilo sprejeto širše število zavezanih gospodarskih družb kot zahteva evropska direktiva, poleg velikih borznih družb tudi velike državne in občinske družbe. Nadzorni organ nad spoštovanjem določb zakona na zadevnem področju je Zagovornik načela enakosti.
Po 10 letih je sprejeta Resolucija o nacionalnem programu za preprečevanje nasilja v družini in nad ženskami 2024-2029, ki je krovni dokument za spopadanje z nasiljem v družini in nad ženskami, ki prvič združuje tako področje nasilja v družini kot tudi nasilja nad ženskami.
Nasilje nad ženskami je še vedno zaznamovano s patriarhatom, z neenako delitvijo moči med spoloma. Večina najhujšega nasilja pri nas ne zgodi na ulici, ampak doma – ravno tam, kjer bi morali biti najvarnejši. V noveli Kazenskega zakonika, ki jo je vlada februarja letos posredovala v državni zbor, je predlagano, da se tudi v primerih, ko so kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost (posilstvo, spolno nasilje) storjena proti osebi, s katero storilec živi v zakonski ali zunajzakonski skupnosti pregon začne po uradni dolžnosti. Tako bo pregon postal učinkovitejši in ne bo odvisen od tega, ali je oškodovanka/oškodovanec predlog vložil/a ali ga umaknil/a. Prav tako je razširjen položaj zaupnosti pri kaznivem dejanju kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja tudi na zlorabo zaupanja, avtoritete ali vpliva. To pomeni korak naprej k umiku pridržkov k Istanbulski konvenciji.
EU v svojo novo Direktivo o nasilju nad ženskami in družinskem nasilju ni vpisala definicije posilstva po načelu »samo ja pomeni ja«, kljub našim prizadevanjem. To smo v Sloveniji že storili, sedaj pa si prizadevamo, da v Kazenskem zakoniku posebej opredelimo tudi kaznivo dejanje umora, ki doleti žensko samo zato, ker je ženska, saj letno beležimo pet do sedem takšnih umorov. Na predlagano dopolnitev kazenskega zakonika so bile v javni razpravi podane številne pripombe, tudi nasprotovanja, prav zato potrebujemo podporo širše družbe, stroke ter politike spremembam, ki bodo primerno urejale inkriminacijo femicida.
In ne nazadnje, poslanska skupina Socialnih demokratov s poslanskim vprašanjem spodbuja ministrstvo za zdravje za čim hitrejšo ureditev stanja na področju ginekološke oskrbe državljank oz. za zagotovitev izbire osebnega ginekologa. Želimo uspešno zdravstveno reformo, zdravje vsakemu posamezniku veliko pomeni, to velikokrat spoznamo prepozno.
Čestitamo ženskam in dekletom povsod po svetu, ki si vsak dan prizadevajo preprečiti oborožene spopade, jih ustaviti, kjer divjajo, zaceliti travme in rane, ki jih povzročajo, obnoviti normalno civilizirano življenje svojih skupnosti. Čestitamo aktivistkam za človekove pravice žensk in varovalkam zdravega okolja. Marsikje to počnejo, čeprav tvegajo življenje. Naša zahteva po mirnem reševanju mednarodnih sporov ni bila še nikoli bolj nujna.
Ob mednarodnem dnevu žensk v spomin in opomin dvignimo naš glas! To je glas za mir! Zoper nesmiselno oboroževalno tekmo. Za pravičen in trajen mir, ki ga je mogoče doseči, če ga modra diplomacija opre na temeljna načela OZN. Iz lastne izkušnje vemo, da zmoremo, če stopimo skupaj – ne le opozarjati in zagovarjati, temveč tudi udejanjati.
Andreja Katič, predsednica
Mija Javornik, generalna sekretarka
Mojca Kleva Kekuš, podpredsednica