Menstrualni higienski pripomočni na pobudo SD z nižjim DDV
Ministrstvo za finance je sprejelo pobudo Ženskega foruma SD, Mladega foruma SD in poslanke mag. Bojane Muršič in znižalo davek na dodano vrednost za menstrualne higienske pripomočke.
14. april 2021
Rezultat akcije Ženskega foruma in Mladega foruma SD »Vsak dan je 8. marec«, katere del je ozaveščanje o pomenu enakih možnosti za ustrezno higieno v času menstruacije ter si prizadeva v družbi odkrito spregovoriti o menstruaciji, so konkretne spremembe za večino mladih in odraslih žensk, tudi transspolnih oseb in oseb, ki se ne identificirajo s spolom.
Po njihovem pozivu je poslanka Bojana Muršič 15. marca 2020 na ministra za finance naslovila poslansko pobudo v zvezi z uporabo znižane davčne stopnje DDV za menstrualne higienske pripomočke.
V njej je opozorila, da veljavni evropski sistem davka na dodano vrednost (DDV) dopušča državam uporabo do dveh nižjih stopenj DDV za blago in storitve široke, nujne potrošnje: hrano, zdravila, medicinske in higienske pripomočke. V Sloveniji smo sicer že vse od uvedbe sistema DDV uporabljali znižano stopnjo DDV za te kategorije izdelkov, ki znaša 9,5%. Tako kot so z znižano davčno stopnjo obdavčeni raznovrstni ‘izdelki za higiensko zaščito’, npr. vate, gaze, plenice in zobozdravstveni tamponi, menimo, da to v praksi pomeni tudi za različne vrste menstrualnih higienskih pripomočkov. Ministrstvo za finance je pobudo sprejelo in s to razlago v postopek predložilo predlog dopolnitve Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost.
»S t.i. menstrualno revščino, ki pomeni ne imeti možnosti dostopa do menstrualnih higienskih pripomočkov, naj bi se soočala vsaka deseta ženska v Evropski uniji. Ženske v Sloveniji so morale za te izdelke plačevati polno tržno ceno, obremenjeno z najvišjo, 22-odstotno stopnjo davka na dodano vrednost. Z realizacijo pobude Socialnih demokratov se bodo menstrualni higienski pripomočki šteli v kategorijo izdelkov za katere velja le 9,5% DDV« je izpostavila Bojana Muršič.
Podpredsednica SD in predsednica Ženskega foruma Andreja Katič je že napovedala sodelovanje z Zvezo potrošnikov Slovenije pri pozivih trgovcem, da se bo znižanje davka realno odrazilo tudi v nižjih cenah izdelkov. Prihranek pri ceni mora ostati ženskam, ki zdaj nujne življenjske potrebščine plačujejo, kot da bi šlo za luksuz.
Prav tako Ženski forum in Mladi forum SD nadaljujeta z aktivnostmi za izboljšanje pravic žensk in večje družbene enakosti na vseh področjih s predlogom uvajanja brezplačnih menstrualnih higienskih pripomočkov v javnih izobraževalnih ustanovah, ozaveščanjem in destigmatizaciji menstruacije, podpori pri izvedbi raziskav na tem področju ter širšemu sodelovanju z nevladnimi organizacijami, aktivisti in civilno družbo.